Sansewieria - roślina dla każdego!

29 marca 2024

Sansewieria to wyjątkowa roślina, o niesprawiedliwie niepochlebnych nazwach zwyczajowych. Wężownica i „język teściowej” to inne określenia efektownego sukulenta z Zachodniej Afryki.

Sama przepadam za prostymi w obsłudze roślinami. Sansewieria zdecydowanie jest jedną z nich i to właśnie niesamowitej tolerancji dla trudnych warunków zawdzięcza swoją popularność. Mnogość odmian o różnym kształcie i kolorze liści pozwala na wybór idealnej rośliny do danego wnętrza.

Sansewieria wybaczy Ci wiele błędów pielęgnacyjnych, a gdy zapewnisz jej przyzwoite warunki, nagrodzi Cię pięknym wybarwieniem liści, rozmnoży się lub nawet zakwitnie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak pielęgnować tę egzotyczną piękność, zapraszam do lektury.

fot. 1 – Sansevieria (różne odmiany) 

 

 

Światło i stanowisko

 

Wężownica poradzi sobie w (prawie) każdych warunkach oświetlenia, łącznie ze sztucznym. Chociaż nie będzie miała nic przeciwko małej ilości światła, to wybarwienie listków stanie się mniej intensywne, a roślina będzie wyjątkowo wolno rosnąć.

Sansewieria zniesie również krótkotrwałe oddziaływanie bezpośredniego światła słonecznego, pamiętaj jednak, że wielogodzinne nasłonecznienie może poparzyć liście, nawet tak wytrzymałej rośliny. W takiej sytuacji wybarwienie liści może stać się mniej intensywne, listki mogą następnie zżółknąć lub pokryć się suchymi brązowymi plamami.

Najlepszym miejscem dla Wężownicy, jak i większości innych roślin, jest parapet czy półka przy oknie wychodzącym na wschód. Duża ilość niebezpośredniego światła uszczęśliwi każdą Sansewierię.

fot. 2 – Wyhodowana z listka – Sansewieria Gwinejska – trzymana w zbyt ciemnym miejscu

 

Warunki do ekspansji

 

Informacje dotyczące pochodzenia danego gatunku rośliny zawsze pomagają mi w stworzeniu optymalnych dla niej warunków.

Sansewieria jest tropikalną rośliną, która toleruje szeroki zakres temperatur i wilgotności, ale w naturalnym środowisku nie ma do czynienia z zimnymi przeciągami. Należy wziąć to pod uwagę wybierając dla niej odpowiednie miejsce.

Optymalna temperatura dla rozwoju tego sukulenta znajduje się w zakresie 15-24 C. Wężownica nie będzie miała nic przeciwko okresowemu wzrostowi temperatury nawet do 32 C, ale jej spadek poniżej 10 C może doprowadzić do obumarcia listków!

Sansewieria nie ma szczególnych wymagań co do wilgotności powietrza. 40-50% to dla niej idealne warunki. Ten sukulent nie potrzebuje i nie toleruje zraszania listków. Nadmiar wilgoci na liściach może doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej.

 

Podlewanie – pięta Achillesa Sansewierii

 

Wężownica magazynuje wodę w liściach. Największą krzywdą, której ta sucholubna roślina może nie przeżyć, jest przelanie. Pamiętaj, żeby podlać ją „raz, a dobrze” dopiero wtedy, kiedy ziemia jest już całkiem sucha. Po podlaniu, koniecznie wylej wodę z podstawki, żeby korzenie Sansewierii nie stały w wodzie.

Częstotliwość podlewania najlepiej dopasować do domowych warunków i reagować, gdy widzimy, że roślina faktycznie potrzebuje wody. Można jednak założyć, że w lecie należy podlać Sansewierię raz na 2-4 tygodnie, a w zimie nawet raz na 2 miesiące.

Często stan "nawodnienia" rośliny można ocenić oglądając jej liście. Chociaż w ogromnej większości przypadków mamy do czynienia z przelaniem Sansewierii, czasem możemy ją również zasuszyć...

Okazy, które potrzebują podlania mają najczęściej pomarszczone listki. W przypadku Sansewierii Cylindrycznej, widoczne wzdłuż powierzchni okrągłych liści rowki stają się bardziej uwydatnione. W takiej sytuacji najlepiej podlać roślinę małą ilością wody, odczekać, aż ziemia całkiem przeschnie i podlać ją ponownie mniejszą niż zwykle ilością wody. Przesuszone korzenie roślin zareagują na nadmiar wody przeciwnie niż byśmy tego oczekiwali i możemy niechcący  uśmiercić naszą Sansewierię.

Przelaną roślinę charakteryzują żółknące miękkie liście, które opadają lub odpadają. Jak ratować taką Sansewierię? Można spróbować przesadzić okaz do suchego podłoża i zadbać o dobry drenaż lub stworzyć nowe sadzonki, wykorzystując do tego zdrowe liście, które oparły się toczącej korzenie rośliny zgniliźnie.

 

 

Specjalne potrzeby

 

fot. 3 – Sansewieria – rozwijający się kwiat (źródło: feey Unsplash)

 

Sansewieria pragnie jedynie miłości i... małej ilości wody.

Jeśli jednak chcesz, by Twoja Sansewieria tworzyła duże, kształtne i pięknie wybarwione liście – nawoź ją w okresie najszybszego wzrostu (wiosna-jesień) połową rekomendowanej dawki nawozu do sukulentów, raz w miesiącu.

Pamiętaj o ważnej zasadzie nawożenia: nie stosuj odżywek, jeśli roślina nie została odpowiednio podlana. Nawożąc przesuszoną roślinę, możesz oparzyć jej delikatne korzenie.

Czy nawożona Sansewieria zakwitnie?

Z mojego doświadczenia wynika, że niektóre rośliny kwitną w momencie, w którym ich istnienie jest zagrożone... Mocno przesuszona Sansewieria o zdrowych korzeniach i liściach, czasem pozwoli sobie końcem lata na kwitnienie. Jej kwiaty są białe i niepozorne, ale mają raczej przyjemny, choć dosyć intensywny zapach.

 

 

Przesadzanie

 

Sansewieria może przez długi czas nie zmieniać doniczki, bo dobrze toleruje małą przestrzeń dla korzeni.

Jednak gdy korzenie rośliny wypełnią całą doniczkę, zaobserwujesz, że Wężownica nie ma nowych przyrostów, liście żółkną, woda bardzo szybko wycieka z doniczki, a sama roślina wygląda na wysuszoną. Wtedy trzeba ją koniecznie przesadzić.

Sansewieria musi rosnąć w dobrze przepuszczalnej ziemi. Najlepiej stosować mieszanki dla kaktusów i sukulentów. Jeśli jednak dysponujesz tylko ziemią uniwersalną, pamiętaj, by wydłużyć czas między kolejnymi podlewaniami.

 

 

Jak rozmnożyć Sansewierię?

 

Istnieją dwie metody na rozmnożenie tej rośliny. Można podzielić ją do mniejszych doniczek, lub wyhodować nowe osobniki z sadzonek liściowych.

Chcąc stworzyć kilka sadzonek z jednej rośliny, ostrożnie wyjmij ją z doniczki i rozetnij czystymi nożyczkami korzenie tak, by w każdej nowej sadzonce znalazło się przynajmniej kilka kłączy (zgrubiałe pędy) i przynajmniej jeden zdrowy liść. Sadzonki powstałe przez taki podział zachowają wybarwienie pierwotnej rośliny.

Gdy Sansewieria sama wypuści w doniczce malutkie sadzonki, możesz je przesadzić do innych doniczek, ale pamiętaj, by zachować sporą część kłącza, którym młodziutka roślina połączona jest z mamą.

Drugim, wyjątkowo prostym sposobem na rozmnożenie Wężownicy jest pocięcie listka na mniejsze fragmenty i ukorzenienie ich w wodzie lub w ziemi. Pamiętaj o tym, by ukorzeniać roślinę zgodnie z właściwym dla niej kierunkiem wzrostu – dolna część odciętego fragmentu rośliny wypuści korzenie, a rosnąć będzie ku górze. Okaz wyhodowany w ten sposób będzie całkowicie zielony – nie zachowa pierwotnego wybarwienia rośliny-matki.

 

 

 

Ambajowe tipy – najważniejsze informacje w pigułce!

 

  • Wężownica rośnie powoli, to roślina dla cierpliwych :)
  • Sansewieria nie znosi przelania – zapewnij jej odpowiedni drenaż i nie przesadzaj z podlewaniem,
  • Wężownica dobrze czuje się w prawie każdych warunkach, nie wymaga dużych nakładów pracy, by świetnie się prezentować,
  • Możesz rozmnożyć Sansewierię odcinając kawałek liścia i ukorzeniając w wodzie, wyhodowana w ten sposób roślina może jednak nie zachować wybarwienia liści rośliny-matki,
  • Sansewieria jest uznawana za toksyczną dla zwierząt!

 

 

 

Najpopularniejsze odmiany

 

Sansewieria ma wiele odmian i wszystkie charakteryzują się ogromną łatwością w pielęgnacji. Spektakularnie wybarwione, mieczowate lub cylindryczne liście… oto najciekawsze odmiany tej rośliny.

 

Sansewieria Gwinejska „Laurentii”

To jej sterczące listki przychodzą głównie na myśl, gdy ktoś mówi o Sansewierii. Przypominająca powyginany jęzor ognia powierzchnia liści, pokryta jest wzorem z naprzemiennie ułożonych, ciemno i jasnozielonych pasków, a intensywnie żółty brzeg podkreśla tę atrakcyjną grę kolorów. To uniwersalna roślina, którą łatwo dopasować do przestrzeni urządzonych w różnych stylach – od domowych zakątków roślinnych, do przepastnych przestrzeni biurowych.

fot. 4 – Sansewieria gwinejska "Laurentii" (źródło: feey Unsplash)

  

Sansevieria Gwinejska "Moonshine"

Rzadziej spotykana odmiana popularnej Sansewierii Gwinejskiej o ciekawym wybarwieniu. Sterczące listki, przypominające kształtem ostrza mieczy, mają zielonosrebrzysty odcień, tak jakby roślinę oświetlało jedynie światło księżyca. Równie prosta w pielęgnacji, co odmiana "Laurentii".

fot. 5 - Sansewieria Gwinejska "Moonshine"

 

Sansevieria Cylindrica „Braid”

Rzadko spotykana wersja Sansewierii Cylindrica, której grube liście pozaplatane zostały w estetyczne warkocze. Hodując tę odmianę, możesz się spotkać z tym, że młode listki nowej rośliny, którą wypuści wężownica będą miały nieco inny kształt od liści rośliny-matki. Dopiero starsze listki będą miały walcowaty kształt.

 

fot. 6 – Sansevieria Cylindrica Braid i jej odrosty o niecylindrycznym kształcie

 

Sansewieria Masoniana

Roślina, w której się zakochałam. Charakterystyczne szerokie liście jednej z największych odmian Sansewierii są wyjątkowo dekoracyjne. Na powierzchni majestatycznego wysokiego liścia możemy podziwiać mozaikę z zielonych wzorów, otoczoną ciemnozielonym brzegiem.

  

 

 

Jeśli masz jeszcze jakieś wskazówki, jak dbać o tę niezwykłą roślinę, podziel się z nami swoją wiedzą – postaramy się razem ją upowszechnić, by jeszcze więcej osób cieszyło się pięknem Sansewierii.

Julia – 21.11.2022

kontakt@ambaje.eu

+48 511 232 332

Regulamin sklepu

Formularz kontaktowy

Polityka prywatności

Metody płatności

Zwroty i wymiana

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.