Hoya Carnosa – jak dbać, by zakwitła

29 marca 2024

 

Hoya Carnosa – roślina idealna na początek botanicznej przygody!

 

fot. 1 - Hoya Carnosa

Hoja różowa, potocznie nazywana również woskownicą (nie mylić z woskownicą europejską – to zupełnie inna roślina), swoją nazwę zawdzięcza oryginalnemu wyglądowi swoich listków i kwiatów.

Mam do tego gatunku duży sentyment, bo była to jedna z pierwszych roślin, które udało mi się utrzymać przy życiu!

Jej „woskowe” liście są przepiękne, a dobrze pielęgnowana, potrafi odwdzięczyć się niesamowitymi bajkowymi kwiatami, wyglądającymi jak zrobione z porcelany. Rozkwitając, wydzielają one intensywny oryginalny zapach. Jeśli chcecie wiedzieć, jak zapewnić jej najlepsze warunki, przygotowałam dla Was kilka informacji.

   

 

Światło i stanowisko

Hoja lubi światło rozproszone. Chociaż poradzi sobie w ciemnym kącie pokoju, najprawdopodobniej przestanie intensywnie rosnąć, nowe liście staną się duże i ciemne, a odległość między nimi się wydłuży. Hoja ustawiona na dobrze oświetlonym parapecie ma dużo większe szanse na wyczekiwane przez nas kwitnienie.

 

Uważaj! Listki rośliny wystawione na działanie bezpośredniego słońca mogą doznać oparzeń i będą je szpecić tzw. plamy oparzeniowe. Najlepsze warunki dla hoji stanowią wschodnie i północne parapety.

 

fot. 2 - Plamy oparzeniowe na Hoya Carnosa Compacta

 

Warunki - prowadzenie, temperatura, wilgotność

Chociaż wolę, gdy długie łodygi woskownicy zwisają swobodnie z donicy, hoja to pnącze, więc dobrze daje się prowadzić także na podporach. Niesforne grube pędy można przytwierdzić do podpórek do roślin o różnej formie, które pozwolą nadać roślinie unikalny kształt.

Woskownica jest rośliną tropikalną. Najlepiej rośnie w temperaturze w zakresie 15-25° C, co sprawia, że jest bardzo wdzięczną rośliną domową. Hoja nie lubi przeciągów i nagłych zmian temperatury. Chociaż wilgotność powietrza oscylująca wokół 60% stanowi dla niej dobre warunki do wzrostu, to ustawienie rośliny w okolicy nawilżacza powietrza z pewnością ją uszczęśliwi.

 

Podlewanie - klucz do szczęścia

Woskownica nie lubi przelewania. Gdy stoi w dobrze oświetlonym miejscu, potrzebuje więcej wody, niż kiedy rośnie w ciemnym kącie. W wiosenno-letnich miesiącach najlepiej podlewać ją mniej więcej raz w tygodniu. W zimie – pozwolić ziemi całkiem przeschnąć między podlewaniami.

 

Pielęgnacja - specjalne potrzeby

Woskowe listki hoji źle reagują na preparaty nabłyszczające liście, ale lubią zraszanie przegotowaną i odstaną wodą. Jeśli roślina wymaga dokładniejszego czyszczenia, najlepiej przetrzeć liście czystą wilgotną ściereczką.

   

Dokarmianie - wspomaga kwitnienie

Roślina zużywa więcej substancji odżywczych w okresach, w których intensywnie rośnie. Najlepiej więc nawozić ją w wiosenno-letnich miesiącach (raz w miesiącu) niewielką dawką nawozu do roślin kwitnących. W okresie spoczynku (jesień-zima) woskownica nie potrzebuje nawożenia.

 

Przesadzanie - okazjonalna konieczność

Hoja nie lubi zmian. Co 2-3 lata można przesadzić ją do nieco większej doniczki. Należy pamiętać o tym, że roślina nie znosi przelewania – odpowiedni drenaż wody jest więc kluczowy do jej prawidłowego rozwoju. Najlepiej posadzić ją w luźnej mieszance ziemi (jak dla storczyka czy sukulentów). W przypadku kiedy dysponujesz tylko ziemią uniwersalną, odpowiednio wydłuż czas między kolejnymi podlewaniami.

 

fot. 3 - Bajkowe kwiaty Hoya Carnosa (fot. Claud Richmond na Unsplash)

 

  

Ambajowe tipy - najważniejsze informacje w pigułce!

 

  • Hoja to roślina z grupy „podlej i zapomnij” (nie mylić z „nie zapomnij podlać”), najgorsze, co możesz jej zrobić, to podlewać zbyt często,
  • Ustaw hoję w dobrze oświetlonym miejscu, ale nie w bezpośrednim świetle – wtedy częściej kwitnie,
  • Hoja lubi spokój – nie lubi przesadzania, zmian temperatury, przesuwania – raz, a dobrze wybierz miejsce, w którym będzie rosnąć i nie przesadzaj jej często,
  • Młode pędy hoji czasem wyglądają jakby wyschły – zanim zaatakujesz je nożyczkami – poczekaj! Najprawdopodobniej z czasem na nowej łodyżce pojawią się listki,
  • Jeśli dostąpisz zaszczytu i Twoja wypielęgnowana hoja zakwitnie – nie obcinaj struktury (krótkopędu), z której wyrosły kwiaty po kwitnieniu. To właśnie w tym miejscu Twoja Hoja Carnosa zakwitnie ponownie,
  • Hoja jest nietoksyczna dla psów i kotów wg ASPCA.

 

  

Najpopularniejsze odmiany

 

Hoja Carnosa ze względu na łatwość jej uprawy jest popularną rośliną domową. Dostępnych jest coraz więcej jej odmian. Oczywiste są różnice wynikające z różnych kształtów listków czy nietypowego ich wybarwienia.

Największą frajdę daje jednak długo wyczekiwany moment kwitnienia! Kwiaty różnych odmian hoji różnią się od siebie kolorem, wielkością i kształtem kwiatów, a również zapachem! To jak kwiatowe jajko niespodzianka.

  

Hoya Carnosa „Tricolor”

Odmiana o pięknie wybarwionych, zielono-kremowo-różowych liściach. Równie prosta w uprawie jak klasyczna Hoja Carnosa. Jej kwiaty również urzekają niesamowitą grą barw – ciemnoczerwony środek zwieńczają różowe, przypominające porcelanę, płatki.

fot. 4 - Hoya Carnosa Tricolor

 

Hoya Carnosa „Compacta”

Odmiana o charakterystycznie powykręcanych, drobnych woskowatych liściach. Ma elastyczną łodygę, co pozwala na łatwe prowadzenie jej na podporach. Jej kwiaty mają kształt gwiazdy, są jasnoróżowe i równie oryginalne, jak jej niesamowite listki.

 

fot. 5 - Hoya Carnosa Compacta

Inne poszukiwane gatunki Hoji

 

Hoya Keri

Gatunek, którego grube, woskowate liście mają kształt serc. Najczęściej dostępna jest w postaci pojedynczego ukorzenionego listka, który po bardzo długim czasie, w sprzyjających warunkach, wypuszcza pęd. Kwiaty tego gatunku są wyjątkowo oryginalne. Środek w kształcie ciemnoczerwonej gwiazdki wygląda jak odlany z wosku, a okalające go kremowe płatki pokryte są drobnym meszkiem.

 

fot. 6 - Hoya Carnosa Keri (fot. feey z Unsplash)

 

 

A Wy jakie gatunki Hoji chciałybyście mieć w swojej kolekcji? Może macie inne wskazówki, które warto wykorzystać, by cieszyć się pięknymi kwiatami tej niepozornej rośliny?

Dziękuję Wam za czas poświęcony na lekturę wpisu i zapraszam na kolejne!

 

kontakt@ambaje.eu

+48 511 232 332

Regulamin sklepu

Formularz kontaktowy

Polityka prywatności

Metody płatności

Zwroty i wymiana

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.